Formula 1 GP Emilija-Romanja 17/05-19/05/2024

POROČILO O DIRKI | F1 Miami 2023

Max Verstappen je zmagal na Veliki nagradi Miamija, petem krogu svetovnega prvenstva formule 1 2023, ki je potekal na dirkališču Miami International Raceway.

Verstappenov moštveni kolega Sergio Perez je dirko začel s pole position in vodil na srednjih pnevmatikah, medtem ko je Verstappen po težavah v kvalifikacijah začel z devetega mesta na trdih pnevmatikah. Na začetku dirke je Perez ohranil prednost pred Fernandom Alonsom in Carlosom Sainzom. V boju sta bila tudi Pierre Gasly in George Russell, vendar je Nyck de Vries v prvem zavoju od zadaj zadel Lando Norrisa in oba dirkača sta padla na konec skupine.

Verstappen se je uspel prebiti na šesto mesto, saj je v četrtem krogu prehitel Leclerca in Magnussena, Charles Leclerc pa je v enajstem ovinku prehitel Magnussena in se prebil na šesto mesto. Perez je ohranil vodstvo, Alonso je bil drugi, Sainz pa tretji. Verstappen je še naprej napredoval skozi polje, v devetem krogu prehitel Russella in Gaslyja ter zasedel četrto mesto.

V 15. krogu je Verstappen prehitel Sainza in Alonsa ter prevzel vodstvo 1-2 za Red Bull, Perez pa je še vedno vodil. Sainz je v 19. krogu zapeljal v bokse, vendar se je zaradi napake pri zaviranju spet znašel v gostem prometu. Moral se je prebiti mimo Lewisa Hamiltona in Nica Hulkenberga, vendar je zaradi prekoračitve hitrosti v boksih prejel petsekundno kazen.

Perez je v 21. krogu prvi od Red Bullovih dirkačev zapeljal v bokse in njegov hiter postanek v boksih, dolg 2,2 sekunde, je Verstappnu omogočil, da je prevzel vodstvo. Alonso je po daljšem postanku na srednjih pnevmatikah v 25. krogu ponovno zapeljal v bokse in se na dirko vrnil za Sainzom, vendar pred njim, ko je bila upoštevana njegova kazen. Alonso je Sainza prehitel v 11. ovinku, nekaj krogov pozneje pa se je prebil pred Estebana Ocona in si povrnil tretje mesto.

Čeprav je imel Verstappen precej starejše pnevmatike kot Perez, se je izkazal za hitrejšega in je v 46. krogu zapeljal v bokse. Vendar je bil njegov postanek v boksih razmeroma počasen, saj je trajal 3,1 sekunde, in na dirko se je vrnil za moštvenim kolegom na svežih medijih. Perez je po drugi strani vozil na trdih pnevmatikah, s katerimi je prevozil že 25 krogov. Čeprav se je po najboljših močeh poskušal braniti, ga je Verstappen 10 krogov pred koncem v prvem zavoju uspel prehiteti in se do zmage odpeljal z več kot 5 sekundami prednosti.

Alonso je končal na tretjem mestu, sledila sta mu Russell in Sainz. Hamilton se je v zaključnih fazah dirke impresivno vrnil in si po prehitevanju Leclerca in Gaslyja zagotovil šesto mesto. Ocon in Magnussen sta zaokrožila prvo deseterico in osvojila točke.

Za vsa vprašanja se obrnite na nas. Tu smo za vas in pripravljeni odgovoriti.