Formula 1 GP Emilija-Romanja 17/05-19/05/2024

POROČILO O DIRKI | F1 Abu Dhabi 2023

Velika nagrada formule 1 v Abu Dabiju je bila zaključek odlične sezone, na kateri je zmagal svetovni prvak Max Verstappen iz Red Bulla in dosegel rekordnih 19 zmag v eni sezoni.

S 54. zmagoslavjem v karieri si je zagotovil tretje mesto na zgodovinskem seznamu pred Sebastianom Vettlom. Verstappen je na dirkališču Yas Marina za več kot 17 sekund premagal Ferrarijevega Charlesa Leclerca, tretje mesto pa je zasedel Mercedesov George Russell. Sergio Pérez, sprva drugi, je po petsekundni kazni padel na četrto mesto.

Verstappen je v tej sezoni zmagal le na treh od 22 dirk, na najvišji stopnički pa ni stal v Savdski Arabiji, Azerbajdžanu in Singapurju. Kljub temu je sezono končal s sedmo zaporedno zmago in v Abu Dabiju zmagal četrtič zapored. S skupnim številom 575 točk v sezoni se je zavihtel na vrh, medtem ko je drugouvrščeni Pérez zbral 290 točk manj. Red Bull je prevladoval z 21 zmagami na 22 dirkah, le Ferrarijev Carlos Sainz je zmagal v Singapurju.

Mercedes je v pokalu konstruktorjev ohranil drugo mesto za Red Bullom pred Ferrarijem. Leclercov manever na koncu ni prinesel nobene spremembe, čeprav je poskušal Russella obdržati na večji razdalji od Péreza. "Srebrne puščice" so v sezoni osvojile 409 točk, tri več kot Ferrari. Verstappen, zmagovalec kvalifikacij, je dirko nadzoroval od samega začetka. Po štartu je zadržal Leclercov napad in ohranil vodstvo, čeprav je po postanku v boksih nazadoval in se moral po ponovnem postanku prebijati nazaj v ospredje.

Pérez je poskušal napredovati, vendar ga je trčenje z McLarnovim dirkačem Lando Norrisom upočasnilo in dobil je kazen. Čeprav je Pérez pozneje prehitel Russella in se uvrstil pred njega, se je ob koncu dirke vrnil za oba dirkača. Sainzova igra ob izstopu iz varnostnega avtomobila se ni obrestovala in dirko je končal na 18. mestu. S tem je izgubil četrto mesto v razvrstitvi voznikov, saj je padel na sedmo mesto. Fernando Alonso iz Aston Martina je končal na četrtem mestu.

Za vsa vprašanja se obrnite na nas. Tu smo za vas in pripravljeni odgovoriti.